Masz pomysł

na film?

 

Wypełnij wniosek

na jego realizację!

 

Tytuł filmu: Wiatr od morza czyli big beat po szczecińsku

Reżyser: Mieczysław Szewłoga

Dokument, debiut

Boogie Production Bogiel Bohdan, Szczecin

Okres małej stabilizacji lat 60-tych PRL, na Wybrzeżu był bardziej kolorowy niż w innych rejonach kraju. Dzięki importowi marynarskiemu na ulicach widać było koszule non iron, ortalionowe płaszcze buty bitlesówki.

 

Od strony morza docierała również muzyka z przebojami Presley ‘a, The Shadows, The Beatles i cały zgiełk związany z rock and rollem. Chłopcy ze Szczecina i Gdańska mieli to pierwsi. Część z nich marzyła o podobnej karierze, sporej części jednak termin mocne uderzenie kojarzył się zgoła inaczej. Na Niebuszewie działał młodzieżowy gang Czerwone koszule, na Gumieńcach Samuraje, a rejon ulicy Pocztowej i 5 lipca należał natomiast niepodzielnie do gangu Sorrento. Gangi na skuterach czy produkowanych w Szczecinie junakach wyglądały podobnie jak ich koledzy w Liverpoolu, Paryżu czy Los Angeles.

 

To tutaj rodził się polski rock and roll nazywany wówczas big beatem. Czerwono – Czarni z solistami m.in. Kasią Sobczyk, Karin Stanek, Heleną Majdaniec, Michałem Burano, Henrykiem Fabianem oraz ogólnopolskie sukcesy pierwszej żeńskiej grupy wokalnej Filipinki rozsławiały imię naszego miasta.

 

Jeszcze głośniej o chłopcach z nad morza zrobiło się po I (1962) i II (1963) Festiwalu Szukamy Młodych Talentów. To na nich debiutowali tacy artyści jak Czesław Niemen, Kasia Sobczyk, Helena Majdaniec, Wojciech Gąsowski, Halina Frąckowiak, Karin Stanek, Krzysztof Klenczon, Tadeusz Nalepa i wielu innych. Wiało rock and rollem z Trójmiasta i Szczecina na całą Polskę.

 

Film Wiatr od morza... jest pocztówką dźwiękową z obrazkami z tamtych szalonych lat 60-tych.

 

Zobacz zwiastun filmu http://www.youtube.com/watch?v=17QKaybhfxQ&feature=youtu.be

Foto: kolaudacja, archiwum ZFF ( Beata Bogusławska )

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

telefony: +48 91 434 83 52; +41 91 434 83 34, e-mail: kino@zamek.szczecin.pl