27.03.2017 o godz: 18.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie i Fundacja Ścieżkami Pomorza zapraszają do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na projekcję filmu dokumentalnego „Ogród po drugiej stronie rzeki” oraz spotkanie z autorami Pawłem i Michałem Kulikami. Będzie to pierwsza odsłona cyklu „Bracia Kulik. Opowieści z planu”.
Liryczna historia rodzin żyjących na pograniczu po stronie niemieckiej i polskiej, których losy rozdzieliła wojna. Poczucie przynależności narodowej, niestety, u niektórych prowadzi do niechęci wobec innych. Z kolei poznanie historii swoich przodków pomaga zrozumieć, że wielonarodowość i wielokulturowość powinna nas wszystkich ubogacać i być jedynie źródłem przyjaźni.
Polacy przywykli do tego, że to Niemcy szukają miejsc zamieszkania swoich przodków w Szczecinie, czy innych miejscowościach na wschód od Odry. Zaskakujący jest przypadek Marka Brzezińskiego, bodaj jedynego Polaka, który szuka miejsc związanych z przeszłością jego rodziny po zachodniej stronie Odry. Wędrując po województwie zachodniopomorskim i Brandenburgii, ze zdziwieniem odkrywa ile narodowości miało i ma wpływ na to, jak i gdzie dzisiaj żyjemy. Film rejestruje wyjątkowy proces tworzenia się nowej społeczności pogranicza polsko-niemieckiego.
Michał Kulik (1954 r.) – pracownik Akademii Sztuki w Szczecinie, od 1996 r. producent i współscenarzysta filmów dokumentalnych. Michał Kulik jest także fotografem (w dorobku ma zarówno wystawy, jak i albumy) oraz autorem opracowań naukowych.
Paweł Kulik (1958 r.) – jego zainteresowanie filmem zaczęło się od współpracy ze szczecińskimi malarzami, z którymi tworzył tzw. video-arty. Pierwszy samodzielny video-art pt. „Dwa” reprezentował polski film krótkometrażowy na festiwalu Videofest w Berlinie w 1994 r.
Filmografia autorów
Pierwszy film dokumentalny „Woda” zrealizowali w 1996 r. dla programu „Małe ojczyzny” w TVP2, ponadto zrealizowali m.in.: „Złodroże – Britta Wuttke” (1999), „Manfred Schatz – fascynacja ruchem” (2000), „Stanisław Lem – Kosmos Literacki” (2002), „Dyfuzja” (2010). Byli nominowani do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. T. Mazowieckiego za film „Sploty jednego warkocza” w 2014 i za film „Ogród po drugiej stronie rzeki” w 2016.