Czcionka: A A+ A++ Kontrast Kontrast

Lokacje

Województwo Zachodniopomorskie

Szczecin (niem. Stettin) - www.szczecin.pl; www.szczecin.eu

400-tysięczna stolica województwa, metropolia i ośrodek usług o znaczeniu ponadregionalnym, jest istotnym miejscem współpracy politycznej, społecznej i kulturalnej całej północno-zachodniej części Polski i Euroregionu Pomerania. Wyjątkowe położenie geograficzne – na styku państw i węzłów komunikacyjnych, z dostępem do Morza Bałtyckiego i Odry, wyróżnia miasto i stwarza szanse dla jego rozwoju. Zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni Szczecina. Okoliczne tereny: puszcze, rezerwaty przyrody i jeziora, które podnoszą jakość życia mieszkańców, cechują ogromne możliwości portowe i turystyczne. To spostrzeżenie sprawiło, że w Szczecinie zaowocowała wizja urzeczywistnienia tego niewiarygodnego potencjału. Idea zielonego, pływającego ogrodu – Floating Garden, zmieniła skalę planowania i działania. Szczecin staje się nowoczesnym miastem, które nie boi się odważnych rozwiązań architektonicznych. Łączy w sobie dynamikę i kreatywność metropolii oraz przestrzeń i spokój miejsca przyjaznego ludziom i naturze.

Szczecin postawił na nowoczesne technologie. Tu rodzą się nowe rozwiązania w dziedzinie teleinformatyki i biotechnologii. W Szczecinie lokowane są usługi księgowe, informatyczne, badawcze i telefoniczne. Miasto dąży do rozwoju przedsiębiorczości, głównie tej z branży IT i ICT. Realizacji tego celu służy między innymi Szczeciński Park Naukowo – Technologiczny, który jest miejscem inkubacji wszelkiego rodzaju firm stworzonych przez świetnie wykształconych absolwentów studiów wyższych. Miasto jest ważnym ośrodkiem akademickim z bardzo szeroką ofertę edukacyjną i nowymi kierunkami kształcenia na kilkunastu uczelniach wyższych, takich jak: Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Pomorska Akademia Medyczna, Akademia Morska, Akademia Sztuki.

Szczecin z roku na rok rozszerza swój bogaty kalendarz artystycznych spotkań. Przestrzeń zielonego miasta wypełniają zabytki architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej: przepiękne secesyjne kamienice, Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich czy katedra z tarasem widokowym umieszczonym w nowej iglicy. Znudzeni tradycyjnym zwiedzaniem mogą m.in. odkrywać podziemne trasy Szczecina, odwiedzić najstarsze kino na świecie – Pionier 1907, zobaczyć ponad sto gatunków róż w ogrodzie „Różanka” czy przespacerować się po największym cmentarzu w Polsce, a trzecim w Europie, który zaprojektowano na założeniach parkowych, z dużą ilością różnorodnej, często egzotycznej roślinności.

Koszalin (pomor. Kòszalëno, łac. Coslinum niem. Köslin) - www.koszalin.pl

Miasto na prawach powiatu położone w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugi ośrodek miejski na Pomorzu Zachodnim. Znajduje się na Pobrzeżu Koszalińskim, w dorzeczu rzeki Dzierżęcinki, nad jeziorem Jamno. Siedziba powiatu koszalińskiego.

Maszewo (niem. Massow) – www.maszewo.pl

Moryń (pol. hist. Murzynno, niem. Mohrin) - www.moryn.pl

Szczecinek (kaszub. Nowé Sztetëno, niem. Neustettin, szw. Nien Stettin , łac. Nova Stetin) - www.szczecinek.pl

Tuczno (niem. Tütz) - www.tuczno.pl

Wałcz (niem. Deutsch Krone) www.walcz.um.pl