Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Kino Zamek i Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film zapraszają na pokazy filmów o szczecińskich wydarzeniach i postaciach z okazji 80. rocznicy przejęcia miasta przez polską administrację oraz z okazji 15 lat działalności ZFF Pomerania Film. Wybranym seansom towarzyszyć będą spotkania z autorkami prezentowanych filmów. Wydarzenie odbędzie się kinie Zamek w Szczecinie w dniach 22-24 kwietnia 2025

W programie przeglądu znajdą się:
KASKADA. MOJE ŻYCIE, MOJA HISTORIA (Polska 2022)
22 kwietnia (wtorek), godz. 19:00
REŻYSERIA: Małgorzata Gwiazda-Elmerych
Ile osób, tyle zdań, poglądów i wiedzy na temat kombinatu gastronomicznego Kaskada. Zawsze jednak tok myślenia na temat obiektu wędruje ku najbardziej dramatycznym wydarzeniom w historii powojennej Szczecina, czyli ku pożarowi lokalu w 1981 roku. Świadkowie wydarzenia, znawcy historii Szczecina opowiadają, o tym jak budowała się legenda obiektu i jak tworzyła się luksusowa, w pewnym sensie, przestrzeń miasta.
Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Małgorzatą Gwiazdą-Elmerych.
BABSKA SPRAWA (Polska 2024)
23 kwietnia (środa), godz. 19:00
REŻYSERIA: Helena Kwiatkowska
Film „Babska sprawa” jest opowieścią dwóch kobiet rzeźbiarek: Leonii Chmielnik i Anny Paszkiewicz, które w 1969 roku wygrały szczeciński konkurs (ogłoszony przez Wojewódzką Radę Narodową) na projekt i wykonanie pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki. Jedyne kobiety – rzeźbiarki w powojennym Szczecinie opowiadają o nieprzewidzianych okolicznościach (komisja nakazała wykonać młodym artystkom najpierw odlew gipsowy pomnika, a następnie model z gliny) co zajęło im ok. dwa lata. Artystki zostały postawione przed koniecznością udania się do kamieniołomów w Bolesławcu i samodzielnego wyselekcjonowania kamieni na pomnik. Wreszcie po dwóch latach od zamówienia mogły wykonać pomnik, co zajęło następne dwa lata.
Ponieważ pracowały na rusztowaniach, z młotami i dłutami w dłoniach, ubrane w kombinezony i kaski, przechodniom kojarzyły się wyłącznie z mężczyznami i tak do nich się zwracano. W tym czasie prowadziły normalne życie rodzinne: były matkami, żonami, funkcjonowały w życiu artystycznym Szczecina, odwiedzając pracownie kolegów i wystawy ich prac. W 1974 powstał pomnik, który wspaniale się wpisał w miejską architekturę oraz krajobraz kulturowy miasta. Film jest próbą zatrzymania w kadrze życia i realiów pracy artystów na przełomie lat 60. i 70., znaczenia mecenatu państwowego dla życia kulturalnego regionu i tzw. babskiej solidarności wobec nieprzyjaznego młodym artystkom świata mężczyzn.
Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Heleną Kwiatkowską.
POLONEZ. POWRÓT LEGENDY (Polska 2022)
24 kwietnia (czwartek), godz. 19:00
REŻYSERIA: Krzysztof Kubik
Kiedy młody i odważny Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Polonezem świat w 1973 roku nikt nie przypuszczał, że przez następnych kilkadziesiąt lat jacht popadnie w tarapaty, które z czasem przykryją jego splendor całunem zapomnienia dla kolejnych pokoleń. Jak się jednak okazuje Legenda Poloneza jest wciąż żywa i pobudza wyobraźnię wielu, nie tylko żeglarzy ale i zwykłych ludzi, którzy pamiętają dawną chwałę jachtu. Dzisiaj pojawia się nowa nadzieja, że ta piękna część naszego dziedzictwa narodowego ponownie wypłynie w rejs sławiąc polskie żeglarstwo oraz rozpalając serca młodych ludzi.
Bilety na http://bilety.zamek.szczecin.pl