Dwie koprodukcje ZFF Pomerania Film pojawią się w marcowym repertuarze Kina Zamek w Szczecinie. Na kilku pokazach będzie można obejrzeć animację „Wielka podróż Bogusława X” Kasi Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego oraz dokument “Śladami Pana Samochodzika – Pojezierze Myśliborskie” Witolda Dusińskiego.
WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X (Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film)
21 marca (wtorek), godz. 17:00
22 marca (środa), godz. 18:00
23 marca (czwartek), godz. 17:00
24 marca (piątek), godz. 18:00
25 marca (sobota), godz. 18:00
26 marca (niedziela), godz. 15:00
animowany, Polska 2022 (50 min)
Reżyseria Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski
Produkcja oparta na autorskim scenariuszu Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Jest to pierwszy film animowany, odwołujący się do tematyki książąt Pomorskich. Obrazuje wprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498). Film koprodukowany przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”.
ŚLADAMI PANA SAMOCHODZIKA – POJEZIERZE MYŚLIBORSKIE (Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film)
21 marca (wtorek), godz. 18:00
22 marca (środa), godz. 17:00
23 marca (czwartek), godz. 18:00
24 marca (piątek), godz. 17:00
25 marca (sobota), godz. 17:00
dokumentalny, Polska 2023 (50 min)
Reżyseria Witold Dusiński
Akcję powieści przygodowej dla młodzieży pod tytułem „Księga strachów” autor, Zbigniew Nienacki, wielki miłośnik przyrody i znawca Mazur, umieścił tym razem na Pojezierzu Myśliborskim. Czy zrobił tak tylko dlatego, że w pobliżu przebiega granica z Niemcami i łatwiej było zaaranżować sensacyjne wydarzenia? Film próbuje odpowiedzieć na pytanie, co pod koniec lat sześćdziesiątych mogło skłonić pisarza do przyjazdu na zachodnie rubieże Polski. Czy powstanie powieści miało podłoże polityczno-propagandowe? Podróż z kamerą śladami Pana Samochodzika ma również walor edukacyjny – niemal z każdym z opisywanych w powieści miejsc łączą się jakieś warte spopularyzowania ciekawostki historyczne, nieznane szerzej fakty, legendy. Widzowie będą mogli poznać ich źródła, zapoznając się z rozmowami z miejscowymi historykami i miłośnikami regionu.
Bilety do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl