Reżyser: Krzysztof Kuźnicki
Scenariusz: Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska
Produkcja: Stowarzyszenie Kamera
Ideą filmu jest ukazanie postaci samorodnej “muzykantki”, mieszkającej i tworzącej w zachodniopomorskiej wsi Kłodzino. Spontaniczna, instynktowna twórczość muzyczna Krystyny Pięty polega na komentowaniu rzeczywistości ją otaczającej. Kłodzino to wieś w zachodniopomorskiem, która niczym nie wyróżnia się na tle innych wsi, jest jednak przykładem społeczności solidarnej z bohaterką.
Tradycje Pomorza Zachodniego i twórczość od źródeł płyną z duszy i serca mojej bohaterki. Ta multiinstrumentalistka nie odebrała żadnego wykształcenia muzycznego. Oddana w dzieciństwie na służbę zdołała ukończyć zaledwie jedną klasę szkoły podstawowej. Nie potrafi czytać, ani pisać. Mimo to jest silną osobowością. Prawdopodobnie połączenie braku wykształcenia i potrzeby zaznaczenia swojej obecności sprawiły, że pani Krystyna wyraża samą siebie poprzez muzykę. Jej talent i umiejętności, a przede wszystkim ogromna pasja i wielka chęć bycia muzykantem to w zasadzie wyznaczniki jej życia. Pani Krystyna jest przedstawicielem muzyki ludowej, która jest tworzona na ziemiach odzyskanych, pozbawionych własnej tradycji i wciąż poszukujących własnej tożsamości. Film, który powstanie pokaże wieś zachodniopomorską przez pryzmat jej mieszkańców a także bohaterki, której życie i twórczość jest niejako dowodem na to, że kultura i sztuka – w tym przypadku ludowa – jest swojego rodzaju instynktem, ale też imperatywem, który niekoniecznie musi być poparty wykształceniem lecz raczej potrzebą serca.
Realizacja filmowych zdjęć obserwacyjnych, będą strumieniem do zbudowania dramaturgii filmu. Metoda obserwacji pozwala bohaterom zapomnieć o obecności kamery, a zespołowi filmowemu wtopić się w ich życie. Ponadto ciągłe przebywanie z bohaterką pozwala na odkrycie źródeł jej twórczości – muzyki pierwotnej.